Egy Duna menti községben a következő párbeszéd zajlott le egy frissen felújított parasztház városi lakói között, amikor a feleség kiszólt az ablakon:
– Hol vagy drágám?
– A hársfa alatt.
– És mit csinálsz?
– Szemlélődök.
– Az meg mi?
– Nézem a Dunát és hagyom folyni. “
A fenti kedves eseményt felidézve mesélt Barsi Balázs atya nagyböjti lelkigyakorlatain a csend fontosságáról és hívta fel a hívek figyelmét Robert Sarah bíboros hamarosan megjelenő új könyvére is.
„A csendben olyan dolgokat is meghallunk, amit máskor nem. Ha a felületen marad az ember, az egész Evangélium egy mesekönyv – Krisztus pedig a mélységekben van!“
Az Ignatius Press gondozásában megjelent angol kiadás ismertetője így ír a könyvről:
Manapság, amikor a technológia rengeteg szinten behatol életünkbe és a materializmus erős hatásokat fejt ki felettünk, Robert Sarah bíboros a csend erejéről mutat be számunkra egy merész könyvet. A modern világ akkora zajt generál, mondja, hogy a csend pillanatainak a keresése nemcsak nehezebb, de szükségesebb is, mint valaha.
A csend egy nélkülözhetetlen kapu az Isten felé, magyarázza a bíboros a Nicolas Diat társaságában tartott mély beszélgetése során. A francia Alpok híres karthauzi kolostorának halk és megszentelt falai között Sarah bíboros a következő kérdésekkel foglalkozik: Vajon azok, akik nem ismerik a csendet, elérhetik-e valaha az igazság, a szépség vagy a szeretet érintését? Nem ered-e a bölcsesség a művészi látás és odaadás mind abból a csendből, ahol Isten hangját hallani az emberi szívek mélyén?
Sarah bíboros az Isten vagy a semmi című könyvének nemzetközi sikere után most megkísérli helyrehozni a csend becsületét és jelentőségét. „A csend fontosabb mint bármilyen más emberi munka“ – mondja – „mert Istent fejezi ki. A valódi forradalom a csendből jön, Istenhez vezet minket és másokat, hogy magunkat alázattal és bőségesen mások szolgálatába állíthassuk.”
A könyv magyar nyelven Barsi Balázs atya fordításában jelenik meg hamarosan.
.
Fotók sorrendben:
1: tr1n1ty