A világ, amelyet Jézus legyőzött, mostanában rengeteg félelmet sugároz körülöttünk. Ha pedig félelem kúszik a lelkünkbe, az elveszi az erőnket és megkötöz – teljesen mindegy, hogy mitől félünk: betegségtől, politikától, gazdasági összeomlástól, klímakatasztrófától vagy bármilyen személyes dologtól. Ezen tudatosan kell fordítanunk. Jó időszak lehet erre az Ádvent.
Szent II. János Pál pápa a halál kultúrájának nevezte a világot. Azt a világot, amiben nekünk még szükséges benne élnünk, de amit Jézus már legyőzött (Jn 16,33). Jézus maga mondta, hogy Ő az Élet, és Ő az Út (Jn 14,6), tehát nekünk az ÉLET felé kell fordulnunk és az ÉLET irányába kell mennünk. Mégpedig a lehető legtöbb síkon kell ezt tennünk, nemcsak lelki hanem testi síkon is. Ami él, akármilyen parányi is, abban benne van az Isten. Ami pedig holt, az nem Tőle van.
A szeretet, a jóság, az élő dolgokkal való munkálkodás pozitív kisugárzást teremt az emberben. A világosság Isteni fénnyel átitatott sugarait, ami körülvesz és amibe képtelen behatolni a sötétség. Felemel minket és felemel másokat is.
Tudatosítsuk négy hétig az ÉLET felé fordulást és lelkünk világosságának növekedését hétről-hétre tükrözni fogja az ádventi koszorúnkon meggyújtott gyertyák fényének növekedése is.
A lelkigyakorlat végezhető egyénileg is a mindennapok hátterében. A pandémiás helyzetben ez előnyt jelent, de természetesen végezhetjük többen is, egymás közti megosztásokkal. Fő cél, hogy kizárjuk a félelmet magunkból, növeljük a szeretetet és ezáltal világosságot teremtsünk magunk körül.
Legyek én, aki maga körül fényt teremt, aki ha kell, kiegyenlíti a hiányt, aki lesimítja az éleket, aki szebbé tesz, aki jobbá szeret. Aki eltakarítja az eldobott szemetet, aki kijavítja amit tönkretettek, aki összehoz, épít, kapcsolatokat teremt, és reményt visz a reményvesztetteknek. Hogy karácsonyra a sötétségből fény lehessen.
Mire Jézus megszületik, a lelkünk tiszta lesz, emelkedett és talán másokat is magunkkal tudunk hozni. Ez a fajta világosság pedig, ami a lelkünkben kialakul, nagy eséllyel bennünk marad karácsony után is.
Az ádventi négy hét alatt egyéb szokásos dolgaink mellett törekedjünk betartani a következőket:
1. IMÁDSÁG
– naponta Rózsafüzér vagy tized
– ajánlott a napi evangélium követése
– ébredéskor felajánló ima:
Uram, köszönöm az új nap reggelét.
Neked adom a mai napot.
Ma nem aggódom,
ma nem haragszom,
ma nem ítélkezem.
Hálával végzem a munkám
és kedves leszek mindenkihez.
Óvj meg és védelmezz engem a gonosztól,
és mutasd meg, merre menjek.
Adj áldást, Uram!
Ámen.
2. LÉLEKEMELÉS:
– Naponta foglalkozunk művészettel: a klasszikus művészet bármely ágával, amelyik közelebb áll hozzánk. Pl. éneklés, komolyzene hallgatás, hangszeren gyakorlás, képzőművészet, múzeum, hangverseny, festményes v. művészeti album nézegetése, saját alkotások, vers olvasás, lélekemelő irodalom olvasása. Az ádventi időszak sok lehetőséget ad: hangversenyek, kiállítások, karácsonyi novellák, mesék, versek, énekek, kézzel készített ajándékok.
-Igyekszünk tudatosan szép és jó dolgokról beszélni, amikor megszólalunk. A rosszat most lehetőleg nem mondjuk el. Célunk, hogy a másik ember derűsebben, pozitívabban távozzon a találkozásunk után. A téli szürkeségben legyünk a napfény, aki beragyogja őket.
– A reggeli felajánló ima középső részének gyakori tudatosítása napközben. (Ma nem aggódom, ma nem haragszom, ma nem ítélkezem. Hálával végzem a munkám és kedves leszek mindenkihez.)
3. TEVÉKENYSÉGEK:
– Igyekszünk naponta tudatos „jócselekedetet“ tenni, amiért nem várunk viszonzást. Figyeljük a lehetőségeket, lépjünk ki a komfortzónánkból.
– Rendszeres testmozgás végzése, legalább heti 2-3 alkalommal.
– Naponta manuális tevékenység végzése – akár 15/30/60 perc. (lehet rendszerezés, takarítás, kézzel ajándék készítés, ház körüli, kerti munka, valaminek a javítása, szebbé, jobbá tétele stb)
– Rendszeres időtöltés a természetben. (könnyen összevonható az előző kettővel is)
4. LEMONDÁSOK:
– Szerdai és pénteki napokon böjt vagy lemondás valamiről.
– Tiszta étkezés: tartózkodás olyan élelmiszerektől, amik nem tartalmaznak életet: zacskós, előregyártott és feldolgozott élelmiszerek, gyorséttermek, színezékkel, aromákkal, tartósítószerekkel, felesleges cukrokkal dúsított élelmiszerek, üdítők. Húsfogyasztás mérséklése vagy teljes tartózkodás tőle. Előnyben részesítjük az élő zöldségeket, gyümölcsöket, halat, sajtot, tojást.
– Tartózkodás a politikától és a média minden forrásától. (tv, rádió, hírműsorok, szociális média, játék és az internethasználat teljes redukálása!)
– Tudatos tartózkodás a pletykától és attól, hogy másokról bármi rosszat mondjunk.
+1: Böjtön túli apró lemondások „gyűjtése“ felajánlással, a hitetlenek megtéréséért és a világ megmentéséért. (Ha valamiről lemondok, tegyem hozzá, pl. hogy Uram, lemondok erről a második szelet desszertről a hitetlenek megtéréséért és a világ megmentéséért. vagy Felajánlom a mai plusz munkámat a hitetlenek megtéréséért és a világ megmentéséért. – v. vmi hasonlót)
VEZÉRFONAL és GYIK:
Napi tevékenységeimben az ÉLET felé fordulás, azaz az ÉLŐ dolgokkal való foglalatosság előtérbe helyezése legyen jelen. Olyan tevékenységek, amik az életet szolgálják, amik életet adnak, amik építenek, javítanak, és szebbé tesznek. Amikben szeretet van, amik másokat jobbá, vidámabbá, boldogabbá tesznek. Olyanok, amik megtisztítják és javítják a környezetünket. Közelebb kerülni a természethez, akár sétával, hétvégi kirándulással. Embereket felvidítani, szolgálni, közösségben lenni, sportolni, ház körül dolgozni, növényekkel, állatokkal foglalkozni stb. Sok fenti tevékenység összevonható. Nem biztos, hogy minden egyes napon minden tevékenységet meg tudunk csinálni, de törekedjünk az irány megtartására.
Az imádságban természetesen az eddigi saját szokásokat nem kell elhagyni. Annyit végezzünk, amennyit tudunk, de a Rózsafüzér vagy legalább néhány tized napi imádkozása fontos alapot képez. Pio atya fegyvernek nevezte a gonosz ellen, de sok más csodát is tulajdoníthatunk neki. Rendszeres imádkozása bizonyítottan kiemeli a rosszkedvű embert a mélyből, segít felülemelkedni a negatív dolgokon. Nem garantálhatja senki, hogy nem fogunk konfrontálódni negatív dolgokkal ez alatt a négy hét alatt. A Rózsafüzér itt most egy védőburok a sötétség hatásai ellen, amik könnyen megzavarhatják ádventünk békéjét.
A médiahasználatban csak végszükség esetén tegyünk kivételeket. Semmi nem fog történni velünk, ha 4 hétig nem követjük. Természetesen munka vagy egyéb fontos dolog kivételt képez, de vigyázzunk, hogy ne ragadjunk bele túlzottan akkor sem. A folyamatos információáradat ugyanis kitölti bennünk a világosság helyét. Ha valaki korábban túlzásokba esett vagy függősége van, próbálja meg a többi megadott tevékenységgel kitölteni a máskor játékra vagy szociális médiára fordított időt.
A böjt vagy lemondás lehet teljes vagy félnapos is. Ha tehetjük, itt most valamilyen étkezésbeli redukálás legyen. Lehet hús vagy pl. cukor megvonás is. A szigorúságát saját magunkhoz mérjük. Fontos, hogy az egészségünket ne veszélyeztesse, de legyen azért benne kihívás. Ne feledjük, hogy minden testi dologról való lemondás lelki erőkké alakul bennünk.
Bár nem tevékenység, de igyekezzünk a lelkigyakorlat végzése alatt a min. napi 7 óra alvást megvalósítani.
Ha követjük négy hétig az ÉLET felé fordulást, testünk-lelkünk újjászületik egy kicsit és a lelki békénk is növekedni fog. Ezek hatására a környezetünkben is a rend és szépség kezd dominálni, az emberekkel való szeretetünk és kedvességünk ereje pedig visszaáramlik ránk folyamatosan. Talán új szokásokat is felveszünk.
Más emberré válunk karácsonyra, méltó helyet készítve szívünkben a kis Jézusnak.