„Minden Saulban ott lapul egy szeretethimnusz” (Böjte Csaba)
Szent Pál életéről már sokan írtak. Az ő emléknapján álljon itt most inkább néhány címszó, a teljesség igénye nélkül, miért is kedvelheti őt a mai ember, kétezer év elteltével is.
Mert megtért….
Saul néven az egyik legnagyobb keresztényüldöző volt. A mai ateistákhoz hasonlóan csak azért ismerkedett a kereszténységgel, hogy cáfolhassa azt. Amikor Damaszkuszba ment, hogy az ottani keresztény közösségeket felszámolja, útközben hatalmas erővel megjelent neki Jézus. Ettől kezdve Saul élete megváltozott. Pál néven ment tovább és Krisztus legnagyobb követője és tanítója lett.
Mert sokoldalú….
Jól beszélt görögül, de a zsidó kultúrában nőtt fel. Hitetlen volt és hívő lett. Könnyen szót ért mindenkivel, szót ért a pogányokkal, szót ért a legkülönbözőbb felfogású és kultúrájú emberekkel, ezért hamar felismeri ezt az adottságát, ami az evangélium terjesztésében hatalmasat visz előre.
19Bár mindenkitől független voltam, mégis mindenkinek szolgája lettem, hogy minél többet megnyerjek. 20A zsidók előtt zsidóvá váltam, hogy megnyerjem a zsidókat. A törvény alá rendeltek között a törvény alárendeltje lettem – noha magam nem vagyok a törvénynek alárendelve –, csak hogy megnyerjem azokat, akik a törvény alárendeltjei. 21Azok közt, akikre a törvény nem vonatkozik, olyan lettem, mint aki a törvényen kívül áll – pedig nem állok Isten törvényén kívül, hanem Krisztus törvényének vagyok alárendelve –, csak hogy megnyerjem a törvény alá nem rendelteket. 22A gyöngék közt gyönge lettem, hogy megnyerjem a gyöngéket. Mindenkinek mindene lettem, hogy mindenkit üdvözítsek. (1Kor 9,19-22)
Mert a földön jár és nem az égben repked
Sokszor beszél a küzdelmeiről, a viszontagságos életéről, a fájdalmairól, az életének nehézségeiről. Beszél a gyengeségeiről, tévedéseiről, emberi mivoltáról.
5Háromszor szenvedtem megvesszőzést, egyszer megkövezést, háromszor hajótörést, egy nap és egy éjjel a mély tengeren hányódtam. 26Gyakran voltam úton, veszélyben folyóvizeken, veszélyben rablók között, veszélyben saját népem körében, veszélyben a nemzetek között, veszélyben városban, veszélyben pusztaságban, veszélyben tengeren, veszélyben hamis testvérek között, 27fáradságban és nyomorúságban, gyakori virrasztásban, éhségben és szomjúságban, gyakori böjtölésben, hidegben és mezítelenségben. 28Ezek mellett ott van még mindennapi nyugtalanságom: valamennyi egyház gondja. 29Ki erőtlen, hogy én ne lennék erőtlen?
Mert Krisztus elvarázsolta
Szent Pál leveleiben 164-szer fordul elő ez a kitétel: in Christo. Krisztusban, Krisztuson keresztül lát mindent, Krisztusból fakad, Krisztushoz vezet minden gondolata. Minden mögül, amit átél, amit cselekszik, amit mond, átizzik a nagy, döntő élmény: a Krisztussal való találkozás a damaszkuszi úton. Ez az élmény kettévágta életét. Ezt a Krisztus-élményt szeretné közölni híveivel is, velünk is. Krisztussal találkozni, Krisztust magunkra ölteni „Krisztusban” élni, ez az ő első nagy mondanivalója.
20élek én, de már nem én, hanem Krisztus él bennem. Amit pedig most a testben élek, azt az Isten Fiában való hitben élem, aki szeretett engem, és önmagát adta értem. (Gal 2,2)
Vajon találkoztunk-e már Krisztussal? – helyesebben: amikor találkoztunk Vele, észrevettük-e, nyitva volt-e számára szemünk és szívünk? Meglátszik-e életünkön, hogy találkoztunk Vele, hogy hallottuk szavát, hogy kihallottuk belőle az igazságot, megláttuk az utat, megéreztük az életet; élünk-e Vele, Belőle, Érte?
Mert megírta a szeretethimnuszt
A világirodalom is elismerően szól a szeretethimnuszról. Hívők és hitetlenek idéznek belőle esküvőkön, elolvassuk mindig újra és újra, miközben évszázadok sőt ezredek teltek el, semmit sem veszített a szépségéből és az aktualitásából. Talán, mert a szeretet örök.
1Szóljak bár az emberek vagy angyalok nyelvén, ha szeretet nincs bennem, olyan vagyok, mint a zengő érc vagy pengő cimbalom. (…) 4A szeretet türelmes, a szeretet jóságos, nem féltékeny, nem kérkedik, nem fuvalkodik fel, 5nem tapintatlan, nem keresi a magáét, nem gerjed haragra, nem feltételezi a rosszat, 6nem örül a gonoszságnak, de együtt örül az igazsággal; 7mindent eltűr, mindent elhisz, mindent remél, mindent elvisel. 8A szeretet soha meg nem szűnik. ((1Kor 13,1 4-8)
Mert tanácsokat ad az együttélésre
Pál jól tudja, milyenek az emberek. Tudja, hogy nem szentek, tudja, hogy különböznek, nézeteltéréseik vannak, megbánthatják egymást. Ebben próbálja a keresztény utat megmutatni.
13Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza van a másik ellen! Ahogy az Úr megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is! (Kol 3,13)
Mert megmondja, hogy győzhetjük le a gonoszt
Az ördögöt nem lehet a saját fegyvereivel legyőzni, mert abban úgyis ő a jobb. Nem válaszolhatok bántalmazásra bántalmazással, mert akkor még több bántalmazást generálok a világban. De elővehetem Isten fegyverzetét, a szeretetet, és azzal győzni fogok a világ felett és a gonosz lélek felett.
10Végezetül pedig: erősödjetek meg az Úrban és az ő hathatós erejében! 11Öltsétek fel Isten fegyverzetét, hogy megállhassatok az ördög cselvetéseivel szemben! 12Mert nem a vér és a test ellen kell küzdenünk, hanem a fejedelemségek ellen, a hatalmasságok ellen, a sötétség világának kormányzói ellen, a gonoszságnak az ég magasságaiban lévő szellemei ellen. (Ef 6,10-12)
Mert a Lélek nagyságát hirdeti, de tisztában van a Test okozta nehézségekkel
Pál tudja, hogy a fizikai világ egy szükséges megnyilvánulása az emberi léleknek. Mégis arra buzdít, hogy gyűzzük le a test kívánságait, és kezdjünk el lelki életet élni, hogy kialakítsuk magunkban azt a lelki síkot, amit a test halála után magunkkal vihetünk az örökkévalóságba.
12Ennélfogva, testvérek, nem vagyunk a test lekötelezettjei, hogy a test szerint éljünk. 13Ha ugyanis a test szerint éltek, meghaltok, de ha a Lélekkel megölitek a test cselekedeteit, élni fogtok. (2Kor 8,12)
Mert elég neki a kegyelem
Pál felismeri a szenvedésben és nehézségekben rejlő kegyelmet. Tisztában van vele, hogy ha Jézus nem veszi el a szenvedést, akkor azzal saját szenvedésének részesévé kíván tenni. Ezért tud csendben szenvedni, Krisztusért mindent odaadni.
„hogy el ne bízzam magam, tövist kaptam testembe, a sátán angyalát, hogy arcul verjen. 8Háromszor kértem emiatt az Urat, hogy távozzék az tőlem; 9de ő azt mondta nekem: »Elég neked az én kegyelmem, mert az erő a gyöngeségben lesz teljessé.« Legszívesebben tehát gyöngeségeimmel dicsekszem, hogy Krisztus ereje lakozzék bennem. 10Ezért telik kedvem a Krisztusért való erőtlenségben, bántalmazásban, szükségben, üldöztetésben és szorongattatásban, mert amikor gyönge vagyok, akkor vagyok erős.” (2Kor 12,7-10)
Mert segíti a gyengébbek közösségben való vezetését
A keresztény közösségek fő szerepe az volt, hogy az emberek segítsék egymást az Isten felé vezető úton. Hogy a lelkileg fejlettebbek magukkal emeljék a gyengébbeket is és a közösség védelme alatt senki ne veszhessen el, aki Krisztust szeretné követni. Pál sosem tartotta magát többre senkinél, hisz tudta, Isten előtt egyenlőek vagyunk.
Karoljátok fel szeretettel azt, aki gyönge a hitben, de anélkül, hogy vitatkoznátok az eltérő felfogásokról (Róm 14,1)
…. „hogy közöttetek tartózkodva közösen megvigasztalódjunk egymás hite, a tiétek és az enyém által“ (Róm 1,12)
.
.
Források: Sík Sándor: Szent Pál bölcsessége, Wikipedia, Szentírás
Kép: Szent Pál c. játékfilm